Voor wie is de Samsung Galaxy S23 Ultra een goede keuze?
Houd een goed werkende S23 Ultra als je de pen en camera’s gebruikt en de batterij nog voldoet. Een nieuwere Ultra is niet op iedere zoomafstand automatisch beter. Voor een nieuwe aankoop met vier of vijf jaar gebruik in gedachten is de S23 Ultra minder geschikt: de resterende ondersteuning is daarvoor te kort, ook bij een ongebruikt exemplaar.
Sterke en zwakke punten
Veel ruimte om te schrijven, maar ook veel telefoon om vast te houden
Het scherm is 6,8 inch en de behuizing 78,1 mm breed. Volgens de Europese productpagina weegt de telefoon 233 gram. Samen met de vrij hoekige vorm maakt dat hem groot in een hand en broekzak. De ruimte is nuttig als je notities maakt of twee apps naast elkaar gebruikt, maar kan voor alleen berichten lezen onnodig veel zijn.
Het schermglas buigt aan de zijkanten iets naar de rand. Het is dus niet volledig plat zoals bij de S24 Ultra. De behuizing heeft een aluminium rand en glas voor en achter. IP68 beschrijft bescherming tegen stof en water in een laboratoriumproef; zwemmen of opladen met een natte aansluiting valt daar niet zomaar onder.
Scherpe tekst en vloeiend scrollen
Het scherm toont 3088 bij 1440 beeldpunten. Die kleine puntjes vormen samen het beeld, waardoor ook kleine letters scherp kunnen zijn. De verversingssnelheid kan oplopen tot 120 keer per seconde voor vloeiende bewegingen en bij weinig verandering ver terugschakelen. Die techniek heet LTPO en kan het stroomverbruik van het scherm beperken.
GSMArena mat met automatische helderheid 1.274 nits bij een testbeeld dat grotendeels wit was. Nits geven aan hoeveel licht een scherm uitstraalt. Met meer licht blijft tekst buiten beter te onderscheiden. Bij een veel kleiner wit vlak haalde hetzelfde toestel een hogere waarde; zo’n piek zegt minder over het lezen van een hele witte webpagina in de zon.
De 10×-camera is vooral nuttig bij voldoende licht
De S23 Ultra heeft afzonderlijke camera’s voor 3× en 10× vergroting. Je kunt daarmee bijvoorbeeld een portret maken of een detail hoog aan een gebouw fotograferen. De 10×-lens vergroot verder dan de telecamera van de Plus. Het is wel een vaste camera voor die afstand, geen lens die voortdurend optisch van 1× tot 10× schuift.
GSMArena zag bij daglicht veel detail in de 10×-foto’s. In weinig licht werd die camera minder betrouwbaar: de telefoon gebruikte soms een digitaal uitvergroot beeld van de 3×-camera. Dezelfde zoomknop levert dus niet onder alle omstandigheden dezelfde lens en kwaliteit op. De geadverteerde 100×-stand is geen belofte van honderdmaal optische vergroting.
200 megapixels zijn niet nodig voor iedere foto
De hoofdcamera heeft 200 megapixels, maar maakt standaard kleinere foto’s door informatie van meerdere sensorpunten te combineren. Dat geeft beter hanteerbare bestanden. De 50MP-stand kon in de oorspronkelijke test extra detail vastleggen. De volledige 200MP-stand maakte veel grotere bestanden, zonder bij iedere opname evenveel bruikbare winst.
De hoofdcamera was ook bij weinig licht sterk in de test. De brede camera kan automatisch scherpstellen en daardoor kleine onderwerpen van dichtbij fotograferen, zoals een bloem. Voor video bieden alle vijf camera’s maximaal 4K met zestig beelden per seconde. De hoofdcamera kan daarnaast 8K opnemen. Bij weinig licht blijft de ver ingezoomde video duidelijk zwakker dan filmen met de hoofdcamera.
De pen schrijft én bedient op afstand
De S Pen zit in de behuizing. Je kunt ermee notities schrijven, iets op een schermafbeelding omcirkelen of nauwkeurig tekenen. Dat is vooral handig als je liever iets aanwijst of schetst dan een uitleg typt. Het grote scherm geeft daar de nodige ruimte voor.
Bij deze generatie ondersteunt de pen ook Bluetooth-bediening, bijvoorbeeld om op afstand een foto te maken. De S25 Ultra heeft die verbinding niet meer. Gebruik je dat vaak, dan is het een concreet nadeel van die overstap. De Snapdragon 8 Gen 2 for Galaxy was in de oorspronkelijke review ruim snel genoeg voor gewone bediening. Je hoeft een goed werkend exemplaar dus niet alleen vanwege een nieuwe processorgeneratie te vervangen.
Een uur aan de geschikte lader
De batterij heeft 5.000 mAh capaciteit. In de bijgewerkte vaste mix van bellen, websites, video en games van GSMArena kwam de telefoon op bijna dertien en een half uur. Dat is een test van actief gebruik, geen aantal uren dat je op een gewone dag zonder stopcontact kunt verwachten. Veel navigeren met een fel scherm vraagt bijvoorbeeld meer stroom dan korte berichten met pauzes ertussen.
Met Samsungs 45W-adapter stond de batterij na een halfuur op 68% en was hij na 59 minuten vol. De 25W-adapter had 71 minuten nodig voor een volle batterij. Voor de hoogste snelheid zijn een geschikte USB-PD/PPS-adapter en 5A-kabel nodig; de stekkeradapter zit niet in de doos. Draadloos laden kan tot 15 W. De test zegt niets over de slijtage van een inmiddels gebruikt exemplaar.
Opslag kiezen en rekening houden met het einde van updates
De Europese uitvoeringen hebben 256 GB, 512 GB of 1 TB opslag. Bij 256 GB hoort 8 GB werkgeheugen; de ruimere uitvoeringen hebben 12 GB. Wie veel grote video’s bewaart, heeft vooral iets aan de extra opslagruimte. Een geheugenkaart toevoegen kan niet.
Samsung Knox noemt Android 17 als laatste toegezegde Android-versie en januari 2028 als eindmaand voor beveiligingsupdates. Bij aankoop in oktober 2026 resteert ongeveer vijftien maanden. Daarom raden we dit model niet aan als nieuwe telefoon voor nog vier of vijf jaar. Een lagere prijs verandert die einddatum niet. Voor bestaande bezitters blijft het wel zinvol te vergelijken welke nieuwere telefoon werkelijk iets toevoegt.
De specificaties
In de tabel staat het erbij als een gegeven ontbreekt of een eigenschap niet van toepassing is.
| Eigenschap | Samsung Galaxy S23 Ultra |
|---|---|
| Ontwerp | |
| Uitvoering | Niet-vouwbaar |
| Hoogte | 163,4 mm |
| Breedte | 78,1 mm |
| Dikte | 8,9 mm |
| Gewicht zonder hoes | 233 g |
| Materiaal | Aluminium frame en Gorilla Glass Victus 2 voor- en achterop |
| Bescherming tegen stof en water | IP68 |
| Batterij eenvoudig zelf te verwisselen | Nee; vervangen is een reparatie |
| Scherm | |
| Schermdiagonaal | 6,8 inch |
| Schermtechniek | Dynamic AMOLED 2X (LTPO) |
| Resolutie | 3088 × 1440 |
| Pixeldichtheid | 501 ppi |
| Maximale verversingssnelheid bij normaal gebruik | 120 Hz |
| Always-on display | Ja |
| HDR-scherm | Ja |
| Maximale standaardhelderheid (fabrikant) | Niet vermeld door de fabrikant |
| Helderheid in buitenstand (fabrikant) | 1200 nits |
| Helderheid bij HDR (fabrikant) | Niet vermeld door de fabrikant |
| Piekhelderheid (fabrikant) | 1750 nits |
| Prestaties en opslag | |
| Processor | Snapdragon 8 Gen 2 for Galaxy |
| Fysiek werkgeheugen | 8 / 12 GB |
| Opslagvarianten | 256 GB / 512 GB / 1 TB |
| Opslag uitbreidbaar met geheugenkaart | Nee |
| Camera | |
| Hoofdcamera | 200 MP |
| Diafragma hoofdcamera | f/1,7 |
| Sensorformaat hoofdcamera | 1/1,3 inch |
| Optische stabilisatie hoofdcamera | Ja |
| Ultragroothoekcamera | Ja |
| Resolutie ultragroothoekcamera | 12 MP |
| Afzonderlijke telecamera | Ja |
| Telecamera: resolutie en bereik | 10 MP 3× en 10 MP 10× |
| Langste afzonderlijke telelens (t.o.v. 1×) | 10 × |
| Selfiecamera | 12 MP |
| Videomogelijkheden | Hoofdcamera: tot 8K/30; alle vijf camera’s tot 4K/60 |
| Batterij en opladen | |
| Batterijcapaciteit | 5000 mAh |
| Maximaal bedraad laadvermogen van het toestel | 45 W |
| Laadtijd en gebruikte lader | 59 minuten tot vol en 68% na een half uur (GSMArena, Samsung 45W-adapter) |
| Draadloos opladen | Ja |
| Maximaal draadloos laadvermogen | 15 W |
| Draadloze laadstandaard | Qi / Samsung Fast Wireless Charging |
| Software en verbinding | |
| Besturingssysteem | Android / Samsung One UI |
| Software bij introductie | Android 13 / One UI 5.1 |
| Softwareondersteuning | Vier grote Android-upgrades vanaf Android 13, tot Android 17. Samsung Knox noemt januari 2028 als einde van de beveiligingsupdates. |
| Aansluiting | USB-C |
| USB-gegevensoverdracht | USB 3.2 Gen 1; beelduitvoer en Samsung DeX |
| Simconfiguratie | Twee nanosimkaarten of nanosim + eSIM; maximaal twee tegelijk |
| eSIM | Ja |
| NFC | Ja |
| Wifi | 6E |
| Bluetooth | 5.3 |
| 5G | Ja |
Wat betekenen deze specificaties?
Van nits en pixels tot opslag en opladen: hieronder lees je wat de begrippen betekenen en wanneer je er iets van merkt.
Ontwerp
- Uitvoering
- Een gewone telefoon heeft één vaste behuizing. Een Fold klap je open tot een breder scherm, bijvoorbeeld voor twee apps naast elkaar. Een Flip vouw je juist dubbel om hem kleiner op te bergen.
- Hoogte (gesloten bij vouwbaar)
- De afstand van de bovenkant tot de onderkant van de telefoon. Een hoog toestel steekt verder uit je broekzak. Bij vouwtelefoons noemen we hier de hoogte als de telefoon dicht is.
- Breedte (gesloten bij vouwbaar)
- De afstand tussen de linker- en rechterrand. Dit bepaalt mede hoe ver je vingers om de telefoon moeten reiken. Een hoes maakt het toestel nog iets breder.
- Dikte (gesloten bij vouwbaar)
- Hoe dik de behuizing is. Een uitstekende camera kan extra ruimte innemen; die telt niet bij iedere fabrikant mee in de opgegeven dikte. Een vouwtelefoon meten we hier dichtgeklapt.
- Gewicht zonder hoes
- Het gewicht van de telefoon zonder hoes. Een verschil van enkele grammen merk je meestal minder dan een verschil van enkele tientallen grammen, vooral als je lang leest of videobelt.
- Materiaal
- Waarvan de behuizing is gemaakt, zoals glas, kunststof of aluminium. Het materiaal beïnvloedt het gewicht en hoe de telefoon aanvoelt. Een glazen achterkant kan breken bij een val, ook als de rand van metaal is.
- Bescherming tegen stof en water
- Een IP-code beschrijft geteste bescherming tegen stof en water. Het eerste cijfer gaat over stof: 6 betekent stofdicht. Het tweede gaat over water: 4 betreft spatwater, 7 tijdelijk onderdompelen en 8 onderdompelen volgens de voorwaarden van de fabrikant. Een 9 betreft waterstralen en vervangt een 8 niet. Bescherming kan door slijtage afnemen; de code is geen garantie tegen iedere vorm van waterschade.
- Batterij eenvoudig zelf te verwisselen
- Bij “ja” kun je de batterij zelf verwisselen zonder de telefoon als reparatie open te maken. Bij “nee” is vervanging vaak nog wel mogelijk, maar moet een reparateur bijvoorbeeld de gelijmde behuizing openen.
Scherm
- Schermdiagonaal (binnen bij vouwbaar)
- De schermmaat wordt schuin gemeten, van de ene hoek naar de tegenoverliggende hoek. Eén inch is 2,54 centimeter. Twee schermen van dezelfde maat kunnen anders gevormd zijn; bekijk daarom ook de breedte van de telefoon.
- Buitenscherm
- Het scherm aan de buitenkant van een vouwtelefoon. Daarop kun je informatie bekijken zonder de telefoon open te klappen. Welke apps erop werken, verschilt per model.
- Schermtechniek
- Bij OLED geven de beeldpunten zelf licht. Zwarte beeldpunten kunnen uit blijven, waardoor zwart diep oogt. AMOLED is een veelgebruikte uitvoering van OLED. LTPO beschrijft de aansturing: het scherm kan heel weinig verversen wanneer het beeld stil staat. Een LCD gebruikt achtergrondverlichting.
- Resolutie
- Het aantal beeldpunten in de breedte en hoogte, bijvoorbeeld 1080 × 2400. Die kleine punten vormen samen de tekst en afbeeldingen. Meer punten kunnen meer detail tonen, maar de scherpte hangt ook af van hoe groot het scherm is.
- Pixeldichtheid
- Ppi staat voor pixels per inch: hoeveel beeldpunten in een stukje scherm van 2,54 centimeter passen. Hoe dichter de punten op elkaar zitten, hoe moeilijker je ze afzonderlijk ziet. Op een telefoonscherm ziet tekst rond 400 ppi er bij een gewone kijkafstand doorgaans al scherp uit; een hoger getal is niet voor iedereen zichtbaar beter.
- Maximale verversingssnelheid bij normaal gebruik
- Hoe vaak het scherm het beeld per seconde kan verversen. De eenheid is hertz, afgekort Hz. Bij 120 Hz kan dat 120 keer per seconde. Daardoor kan scrollen vloeiender ogen dan bij 60 Hz. Een game moet zelf ook genoeg nieuwe beelden maken om die extra verversingen te benutten.
- Always-on display
- De tijd of meldingen blijven zichtbaar terwijl je de telefoon niet gebruikt. Zo hoef je hem niet steeds te ontgrendelen. Sommige modellen tonen dit alleen kort na aanraken; dat vermelden we dan in de tabel.
- HDR-scherm
- HDR helpt om heldere en donkere delen van een foto of video tegelijk met meer detail te tonen, bijvoorbeeld een felle lucht boven een schaduwrijke straat. Zowel het scherm als de video en de gebruikte app moeten de betreffende HDR-weergave ondersteunen.
- Maximale standaardhelderheid (fabrikant)
- Helderheid is de hoeveelheid licht die het scherm uitstraalt. We drukken dit uit in nits: een hoger getal betekent meer licht. Deze regel gaat over de door de fabrikant opgegeven standaardhelderheid. Dat is niet altijd hetzelfde als de hoogste helderheid die buiten automatisch beschikbaar komt.
- Helderheid in buitenstand (fabrikant)
- In fel omgevingslicht kan een telefoon de schermhelderheid tijdelijk extra verhogen, zodat tekst beter zichtbaar blijft. Dit werkt vaak alleen met automatische helderheid. Ook spiegelingen en de temperatuur van de telefoon beïnvloeden wat je buiten kunt lezen.
- Helderheid bij HDR (fabrikant)
- De helderheid die de fabrikant opgeeft voor HDR-beelden. Vooral lichte delen, zoals een lamp of zon, kunnen extra fel worden. Het hele scherm is dan niet noodzakelijk zo helder.
- Piekhelderheid (fabrikant)
- De hoogste helderheid onder de testvoorwaarden van de fabrikant, vaak op een klein stukje scherm en voor korte tijd. Een piek van 3.000 nits betekent dus niet dat een hele webpagina steeds zo fel wordt. Voor gebruik buiten zijn metingen met een groter helder beeldvlak nuttiger.
Prestaties en opslag
- Processor
- De processor voert de opdrachten van apps uit; de bijbehorende grafische chip tekent onder meer gamebeelden. Snelle chips helpen bij zware games en videobewerking. Voor berichten lezen en bellen is meestal veel minder rekenkracht nodig. Koeling en software beïnvloeden hoe snel een telefoon blijft werken.
- Fysiek werkgeheugen
- Het werkgeheugen bewaart tijdelijk de apps en gegevens die de telefoon op dat moment gebruikt. Meer werkgeheugen kan helpen om tussen meerdere zware apps te wisselen. Dit is iets anders dan opslag voor foto’s. We noemen fysiek geheugen; ruimte die met software uit de opslag wordt geleend telt niet als extra fysiek werkgeheugen.
- Opslagvarianten
- De ruimte voor apps, foto’s, video’s en bestanden. GB betekent gigabyte; TB is terabyte. Bij 256 GB heb je ongeveer tweemaal zoveel opgegeven ruimte als bij 128 GB. Android of iOS en meegeleverde apps gebruiken een deel daarvan. Kies meer ruimte als je veel filmt of grote games bewaart.
- Opslag uitbreidbaar met geheugenkaart
- Met een geheugenkaart kun je extra bestanden bewaren als de telefoon daarvoor een kaartslot heeft. Dat maakt het werkgeheugen niet groter en niet iedere app kan op de kaart staan. Soms gebruikt de geheugenkaart de plaats van een tweede simkaart.
Camera
- Hoofdcamera
- De camera waarmee je meestal fotografeert zonder in te zoomen. MP betekent megapixel: één miljoen beeldpunten. Meer megapixels kunnen extra detail mogelijk maken, maar licht, lens en beeldverwerking bepalen mede hoe goed de foto wordt.
- Diafragma hoofdcamera
- Het diafragma is de opening waardoor licht de camera binnenkomt. Het f-getal beschrijft die opening in verhouding tot de lens. Bij een vergelijkbare lens laat f/1,8 meer licht door dan f/2,4. Het getal alleen zegt niet welke complete camera de beste foto maakt.
- Sensorformaat hoofdcamera
- De beeldsensor vangt het licht op. Een grotere sensor kan, bij vergelijkbare techniek, helpen bij weinig licht. De inch-notatie is een historische maataanduiding en geen rechtstreeks op te meten diagonaal. Binnen deze notatie is 1/1,3 inch groter dan 1/2 inch.
- Optische stabilisatie hoofdcamera
- Bij optische beeldstabilisatie beweegt een onderdeel van de camera mee om kleine trillingen van je hand te compenseren. Dat helpt bij foto’s met weinig licht en rustiger video. Het houdt een bewegend kind of huisdier niet stil.
- Ultragroothoekcamera
- Een camera die een groter deel van de omgeving vastlegt dan de hoofdcamera. Handig voor een groep mensen of een kleine kamer wanneer je niet verder achteruit kunt.
- Resolutie ultragroothoekcamera
- Het aantal megapixels van de ultragroothoekcamera. Dat zegt hoeveel beeldpunten de sensor heeft. Voor de kwaliteit telt ook of details aan de randen scherp blijven en hoe de camera bij weinig licht presteert.
- Afzonderlijke telecamera
- Een aparte camera waarmee onderwerpen verder weg groter in beeld komen. Dat kan meer detail opleveren dan alleen een stukje van de hoofdfoto uitvergroten. Het bereik en de kwaliteit verschillen per telecamera.
- Telecamera: resolutie en bereik
- Hier staan de afzonderlijke telecamera’s en hun vergroting. Sommige telefoons hebben er twee, bijvoorbeeld voor 3× en 5×. Meerdere camera’s betekenen niet dat alle tussenliggende zoomstanden volledig optisch zijn.
- Langste afzonderlijke telelens (t.o.v. 1×)
- De vergroting ten opzichte van de gewone 1× camera. Met een 5× telelens komt een onderwerp sterker vergroot in beeld dan met een 2× lens. Een hoog digitaal zoomgetal betekent dat de telefoon verder uitsnijdt en rekent; het is geen extra lens.
- Selfiecamera
- De camera aan de voorkant gebruik je voor selfies en videobellen. Naast het aantal megapixels zijn de beeldhoek en scherpstelling nuttig: een brede beeldhoek helpt bij groepen, autofocus stelt opnieuw scherp als je afstand verandert.
- Videomogelijkheden
- 4K en 1080p beschrijven hoeveel detail een video kan bevatten. Beelden per seconde, ook fps genoemd, beschrijven hoe vaak een nieuw videobeeld wordt opgenomen. 60 beelden per seconde kunnen beweging vloeiender tonen dan 30. Niet iedere camera ondersteunt dezelfde standen; 4K-bestanden nemen ook meer ruimte in.
Batterij en opladen
- Batterijcapaciteit
- De batterijcapaciteit wordt uitgedrukt in milliampère-uur, afgekort mAh. Bij vergelijkbare batterijen betekent meer mAh een grotere voorraad elektrische lading. Hoe lang je daarmee doet, hangt ook af van het verbruik van scherm, processor en apps. Een grotere batterij betekent daarom niet automatisch een langere gebruiksduur.
- Maximaal bedraad laadvermogen van het toestel
- Watt, afgekort W, geeft het laadvermogen aan. Meer vermogen kan helpen om sneller te laden, maar de telefoon gebruikt dat maximum niet de hele laadbeurt. Ook de lader, kabel, temperatuur en grootte van de batterij tellen mee. Kijk voor de wachttijd naar een gemeten laadtijd.
- Laadtijd en gebruikte lader
- Hoe lang het opladen duurde en tot welk percentage. Een tijd tot 50% is niet de helft van de tijd tot helemaal vol: de laatste procenten gaan doorgaans langzamer. De gebruikte lader en de herkomst van de meting staan erbij.
- Video afspelen (Apple-test; geen algemene accuduur)
- Apple meet hoeveel uur de telefoon een video kan afspelen onder zijn testvoorwaarden. Dit is geen voorspelling voor een dag met navigatie, foto’s en bellen. Vergelijk dit cijfer alleen met dezelfde soort Apple-test.
- Draadloos opladen
- Je laadt op door de telefoon op een geschikte laadmat of houder te leggen. Je hoeft dan geen kabel in de telefoon te steken; de lader zelf heeft wel stroom nodig. Een dikke of ongeschikte hoes kan het laden belemmeren.
- Maximaal draadloos laadvermogen
- Het hoogste draadloze laadvermogen dat met geschikte accessoires mogelijk is. Daarvoor is vaak een specifieke laadmat en voeding nodig. Een gewone draadloze lader kan langzamer laden.
- Draadloze laadstandaard
- Qi is een standaard voor draadloos laden. Qi2 gebruikt onder meer magnetische uitlijning, zodat telefoon en lader goed op elkaar liggen. MagSafe is Apples magnetische systeem; Pixelsnap is Googles naam voor zijn magnetische accessoires. Het laadvermogen blijft afhankelijk van telefoon én lader.
Software en verbinding
- Besturingssysteem
- Het besturingssysteem regelt de bediening en voert apps uit. iPhones gebruiken iOS; de meeste andere smartphones Android. Merken voegen bij Android hun eigen uiterlijk en functies toe, bijvoorbeeld Samsung One UI of Nothing OS.
- Software bij introductie
- De software waarmee het model oorspronkelijk werd uitgebracht. Een toestel dat je nu koopt kan na het installeren van updates een nieuwere versie hebben. Dit veld beschrijft dus niet automatisch de huidige software.
- Softwareondersteuning
- Android- of iOS-updates kunnen nieuwe functies brengen. Beveiligingsupdates verhelpen kwetsbaarheden. Een toegezegde periode begint doorgaans bij de introductie van het model en niet wanneer jij het koopt. Een genoemde einddatum maakt duidelijk hoeveel ondersteuning nog resteert.
- Aansluiting
- De aansluiting voor opladen en bijvoorbeeld een kabel naar je computer. USB-C beschrijft de vorm van de stekker, niet de snelheid. Twee telefoons met USB-C kunnen dus heel verschillend snel bestanden overzetten.
- USB-gegevensoverdracht
- De USB-versie geeft aan welke gegevensoverdracht mogelijk is. USB 3 kan grote bestanden sneller overzetten dan USB 2 als de telefoon, kabel en computer die snelheid ondersteunen. Beeld naar een extern scherm sturen is een aparte functie en volgt niet automatisch uit de USB-versie.
- Simconfiguratie
- Welke simkaarten je kunt gebruiken. Een nanosim is het kleine fysieke kaartje; een eSIM activeer je digitaal. Twee simkaarten zijn handig voor bijvoorbeeld werk en privé. Dat betekent niet automatisch dat je op beide tegelijk kunt bellen.
- eSIM
- Een digitale simkaart die je in de telefoon activeert, vaak met een QR-code. Je hebt dan geen plastic kaartje nodig. Zowel de telefoon als je aanbieder moeten eSIM ondersteunen.
- NFC
- Een draadloze verbinding voor heel korte afstand. Hiermee kun je bijvoorbeeld contactloos betalen door de telefoon bij een betaalterminal te houden. Voor betalen heb je ook een ondersteunde betaalapp en bank nodig.
- Wifi
- De draadloze verbinding met bijvoorbeeld je router thuis. Nieuwere wifi-versies kunnen sneller werken of meer apparaten tegelijk ondersteunen. Je router en omgeving bepalen mede wat je daarvan merkt. Wifi 6E voegt onder meer de 6GHz-band toe; die is niet met iedere router beschikbaar.
- Bluetooth
- De draadloze verbinding met apparaten dichtbij, zoals oordopjes, een horloge of een autosysteem. Een nieuwere versie maakt niet automatisch iedere functie beschikbaar: telefoon en accessoire moeten die allebei ondersteunen.
- 5G
- 5G is een generatie van mobiele netwerken waarmee je buiten wifi kunt internetten. Het kan hogere snelheden bieden dan 4G, maar dekking, drukte en je locatie bepalen de werkelijke snelheid.
Welke andere telefoons passen bij je wensen?
- Samsung Galaxy S24 Ultra: Heeft een vlak, minder spiegelend scherm en ondersteuning tot januari 2031. De aparte 10×-camera maakt plaats voor een 5×-camera; de S Pen houdt Bluetooth-bediening.
- Samsung Galaxy S25 Ultra: Is lichter, heeft een vlak reflectiearm scherm en krijgt updates tot januari 2032. De pen verliest de Bluetooth-afstandsbediening en de verste aparte camera vergroot 5×.
- Samsung Galaxy S23+: Is beduidend lichter en heeft een vlak scherm. Je houdt een aparte 3×-camera, maar verliest de pen en 10×-camera. Updates eindigen in dezelfde maand.
- Google Pixel 8 Pro: Heeft een vlak scherm, een aparte 5×-camera en updates tot oktober 2030. Hij heeft geen ingebouwde pen en is minder aantrekkelijk voor zware games.
Wat kost de Samsung Galaxy S23 Ultra?
Hieronder staan prijzen voor nieuwe, losse telefoons bij Nederlandse winkels, per opslagruimte. De controledatum staat bij elke prijs. Bedragen zijn inclusief btw en exclusief eventuele bezorgkosten; de prijzen worden niet live bijgewerkt.
256 GB opslag · 8 GB werkgeheugen — vanaf € 729,00
- BelsimpelSamsung Galaxy S23 Ultra 256 GB witGecontroleerd 9 oktober 2026Op voorraad€ 729,00
512 GB opslag · 12 GB werkgeheugen — vanaf € 954,95
- bolVerkoop door MyPhone B.V.Samsung Galaxy S23 Ultra 512 GB zwartGecontroleerd 9 oktober 2026Uiterlijk 21 oktober 2026 in huis€ 954,95
Vergelijk uitvoeringen met dezelfde opslagruimte én hetzelfde werkgeheugen. De kleur staat erbij, omdat een andere kleur meer of minder kan kosten. Een gemiddelde tonen we alleen voor vergelijkbare uitvoeringen die op dezelfde dag zijn gecontroleerd. Abonnementen, inruilkortingen, refurbished toestellen en verplichte bundels tellen niet mee. Meer over onze prijsvergelijking.
Wat vinden gebruikers van de Samsung Galaxy S23 Ultra?
Hier zie je de beoordelingen van gebruikers bij verschillende winkels. De datum geeft aan wanneer we het cijfer en het aantal beoordelingen hebben gecontroleerd. Winkels kunnen reviews van verschillende kleuren en opslaguitvoeringen samenvoegen. Daarom tonen we de winkels apart, zonder gezamenlijk cijfer.
Samsung Galaxy S23 Ultra
Een totaalcijfer laat niet zien welk onderdeel gebruikers goed of minder goed vinden. Je kunt er bijvoorbeeld niet uit afleiden hoeveel mensen tevreden zijn over de camera.
Bronnen bij dit artikel
De specificaties en gebruikte praktijktests staan hieronder vermeld. We hebben de telefoons niet zelf getest. Winkelprijzen en gebruikersbeoordelingen hebben hun eigen datum bij het overzicht.
Samsung Galaxy S23 Ultra: onderzoek en specificaties
- Veel ruimte om te schrijven, maar ook veel telefoon om vast te houden: Samsung: officiële Europese productspecificaties en GSMArena: ontwerp en bediening.
- Scherpe tekst en vloeiend scrollen: GSMArena: scherm, batterij en opladen.
- De 10×-camera is vooral nuttig bij voldoende licht: GSMArena: camera en GSMArena: foto’s overdag en portretten en GSMArena: foto’s bij weinig licht.
- 200 megapixels zijn niet nodig voor iedere foto: GSMArena: camera en GSMArena: foto’s overdag en portretten en GSMArena: foto’s bij weinig licht en GSMArena: video en stabilisatie.
- De pen schrijft én bedient op afstand: GSMArena: software en prestaties.
- Een uur aan de geschikte lader: Samsung Nederland: introductie, uitvoeringen en laadvoorwaarden en GSMArena: scherm, batterij en opladen.
- Opslag kiezen en rekening houden met het einde van updates: Samsung: officiële Europese productspecificaties en Samsung Nederland: introductie, uitvoeringen en laadvoorwaarden en Samsung Knox: ondersteunde Android-versies en beveiligingstermijn.
Europese productspecificaties, Nederlandse introductie, actuele Knox-ondersteuning en oorspronkelijke reviewhoofdstukken gelezen; nieuw aanbod per Nederlandse winkel gecontroleerd. Geen eigen fysieke test.
Geraadpleegd op 9 oktober 2026.
De praktijktests zijn uitgevoerd door de genoemde publicaties. Hun uitkomsten gelden voor de geteste uitvoering, software en omstandigheden. Lees hoe ons advies tot stand komt.
Artikel bijgewerkt op 9 oktober 2026. Een fout gezien? Zo geef je een correctie door.



