Voor wie is de Motorola edge 60 neo een goede keuze?
Kies de Edge 60 neo vooral voor het kleinere formaat, de batterijduur en de 3×-zoomcamera. Voor snel wisselen tussen apps of zware games zijn betere keuzes beschikbaar. Tegenover de gewone Edge 60 krijg je een vlakker, kleiner scherm, draadloos laden en langer beveiligingsupdates. Je levert het geheugenkaartslot en de ruimere standaardopslag van die grotere Edge in.
Sterke en zwakke punten
Kleiner en lichter zonder te hoeven vouwen
De Edge 60 neo is 71,24 millimeter breed en 154,11 millimeter hoog. Met 174,5 gram weegt hij minder dan veel telefoons met een groot scherm. Je hoeft je duim minder ver te verplaatsen dan op bijvoorbeeld de 77,5 millimeter brede Galaxy A56. Of je overal met één hand bij kunt hangt nog steeds af van je handen en een eventueel hoesje.
Het scherm is vlak. Daardoor lopen tekst en knoppen niet over gebogen zijkanten, zoals bij de gewone Edge 60. De achterkant heeft een zachte, geweven of leerachtige siliconenafwerking, afhankelijk van de kleur. Notebookcheck vond de grip prettig en zag weinig vingerafdrukken. Het frame is van kunststof, niet van metaal.
Een scherp scherm dat ook buiten bruikbaar blijft
Het OLED-scherm van 6,36 inch geeft minder ruimte dan een grote telefoon, maar tekst en foto’s worden scherp weergegeven. Tijdens scrollen kan het tot 120 keer per seconde verversen. Als het beeld stilstaat, kan de LTPO-techniek dat aantal verlagen om minder stroom te gebruiken. Dat is een voordeel van het scherm, geen garantie dat de processor iedere beweging zonder hapering verwerkt.
Notebookcheck mat op een wit beeld gemiddeld ongeveer 1100 nits. Nits geven aan hoeveel licht een scherm uitstraalt; de test was positief over buiten lezen. De fabrikantpiek van 3000 nits geldt niet voor een hele witte webpagina. Tijd, datum en meldingsicoontjes kunnen ook op het vergrendelde scherm zichtbaar blijven, zonder dat je steeds de aan-uitknop hoeft te gebruiken.
De gewone camera en zoomlens zijn de sterkste combinatie
De hoofdcamera van 50 megapixels maakte in de Europese test goede foto’s voor deze prijsklasse, ook wanneer er minder licht was. De aparte 3×-camera helpt bij een portret vanaf enige afstand of een detail van een gebouw. Hij heeft optische stabilisatie om kleine trillingen van je hand op te vangen. Dat maakt een bewegend onderwerp niet automatisch scherp: daarvoor moet de camera ook snel genoeg kunnen fotograferen.
De brede 13MP-camera neemt meer van de omgeving mee en kan dichtbij scherpstellen. Fijne details waren in de test minder overtuigend dan bij de hoofdcamera, vooral bij weinig licht. De stand 30× is digitale vergroting. Je krijgt daarmee niet het detail van een lens die werkelijk dertig keer vergroot.
4K-video vraagt een keuze tussen detail en beweging
De hoofdcamera filmt in 4K met dertig beelden per seconde. Wil je zestig beelden per seconde voor vloeiendere beweging, dan kies je Full HD, dat minder detail vastlegt. Met de brede camera is 4K mogelijk, maar maximaal met dertig beelden per seconde. Voor veel filmen van snelle bewegingen is een telefoon met 4K/60 daarom uitgebreider.
Filmen vraagt ook opslag. De Nederlandse uitvoering met 8 GB werkgeheugen heeft 256 GB ruimte voor apps en bestanden. Een geheugenkaart toevoegen kan niet. Motorola noemt ook andere uitvoeringen; vergelijk een aanbieding dus op zowel opslag als werkgeheugen, niet alleen op de naam Edge 60 neo.
Lange batterijduur in de Europese wifi-test
De onderzochte Europese uitvoering heeft een batterij van 5000 mAh. Notebookcheck kwam op 24 uur en 24 minuten voortdurend websites openen via wifi. Dat is een sterke uitslag voor een relatief kleine telefoon. De gewone Edge 60 haalde in dezelfde testreeks 20 uur en 17 minuten, ondanks zijn iets grotere batterij. De Neo gaat bij die taak dus zuiniger met energie om.
Deze uren staan niet gelijk aan een normale dag. Tussen berichten door staat het scherm meestal uit, terwijl navigeren juist langdurig het scherm en de locatiebepaling gebruikt. Een Lenovo-tabel noemt elders 5200 mAh, maar de Nederlandse producttekst, Europese test en het bijbehorende productblad ondersteunen de hier beschreven uitvoering. De laadtijd van een anders beschreven uitvoering nemen we daarom niet over.
Snel bedraad laden en een laadmat gebruiken
Laden via de kabel kan tot 68 W. Je hebt een geschikte USB-PD-lader nodig die met de telefoon de juiste laadstand kan afspreken. Een oude adapter van 10 W laadt daardoor niet ineens met 68 W. Het maximale vermogen wordt bovendien niet tijdens de hele laadbeurt vastgehouden; richting een volle batterij daalt het tempo.
Draadloos opladen kan tot 15 W via Qi. Dat is handig als je de telefoon op je bureau wilt neerleggen zonder telkens een kabel aan te sluiten. De Nederlandse doos bevat een hoesje en kabel, maar geen stekkeradapter. Er is geen voldoende uitgewerkte volledige laadmeting van de onderzochte 5000mAh-uitvoering om hier één precieze tijd als bewezen neer te zetten.
De snelheid is de belangrijkste reden om verder te vergelijken
De Dimensity 7400 is geen processor voor zware games op de hoogste instellingen. Belangrijker is dat Notebookcheck ook tijdens gewone bediening geregeld haperingen zag, bijvoorbeeld in de interface. Een tweede gebruikstest was daar positiever over. Verschillende software en uitvoeringen kunnen anders reageren, maar dat is geen bewijs dat de haperingen inmiddels zijn opgelost. We adviseren deze telefoon daarom niet zonder voorbehoud voor wie vooral snel en soepel wil werken.
Voor betalen, een digitaal telefoonnummer en snel wifi zijn NFC, eSIM en wifi 6E aanwezig. Grote bestanden overzetten gebeurt via de tragere USB 2.0-aansluiting. Een beeldscherm rechtstreeks met een USB-C-videokabel aansluiten kan niet. De twee luidsprekers geven stereo, maar weinig diepe bas.
Langere ondersteuning dan bij de gewone Edge 60
De Europese ondersteuningspagina noemt juni 2031 voor beveiligingsupdates. Koop je in oktober 2026, dan blijft ongeveer vier jaar en acht maanden over. De gewone Edge 60 noemt maart 2029. De Neo is daardoor beter passend wanneer je dezelfde telefoon nog meerdere jaren wilt houden. Motorola noemt vier jaar Android-upgrades; dat is niet automatisch een toezegging van vier afzonderlijke nieuwe Android-versies.
Het Europese productregister noemt daarnaast zeven jaar beschikbaarheid van updates vanaf de laatste keer dat Motorola het model op de markt brengt. Dat startpunt heeft geen concrete eindmaand, dus we maken er geen zekere latere datum van. IP68 en IP69 geven bescherming tegen stof en water onder laboratoriumvoorwaarden. Ze betekenen niet dat je de telefoon zonder risico kunt laten vallen of onder water gebruiken.
De specificaties
In de tabel staat het erbij als een gegeven ontbreekt of een eigenschap niet van toepassing is.
| Eigenschap | Motorola edge 60 neo |
|---|---|
| Ontwerp | |
| Uitvoering | Niet-vouwbaar |
| Hoogte | 154,11 mm |
| Breedte | 71,24 mm |
| Dikte | 8,09 mm |
| Gewicht zonder hoes | 174,5 g |
| Materiaal | Kunststof frame, achterkant met geweven of leerachtige siliconenafwerking; Gorilla Glass 7i |
| Bescherming tegen stof en water | IP68 / IP69 |
| Batterij eenvoudig zelf te verwisselen | Nee; vervangen is een reparatie |
| Scherm | |
| Schermdiagonaal | 6,36 inch |
| Schermtechniek | Vlak pOLED-scherm met LTPO, 1–120 Hz |
| Resolutie | 2670 × 1200 |
| Pixeldichtheid | 460 ppi |
| Maximale verversingssnelheid bij normaal gebruik | 120 Hz |
| Always-on display | De tijd, datum en meldingsicoontjes kunnen zichtbaar blijven wanneer de telefoon vergrendeld is. |
| HDR-scherm | HDR10+ |
| Maximale standaardhelderheid (fabrikant) | Niet vermeld door de fabrikant |
| Helderheid in buitenstand (fabrikant) | Niet vermeld door de fabrikant |
| Helderheid bij HDR (fabrikant) | Niet vermeld door de fabrikant |
| Piekhelderheid (fabrikant) | 3000 nits |
| Prestaties en opslag | |
| Processor | MediaTek Dimensity 7400 |
| Fysiek werkgeheugen | 8 / 12 GB |
| Opslagvarianten | 256 GB / 512 GB |
| Opslag uitbreidbaar met geheugenkaart | Nee |
| Camera | |
| Hoofdcamera | 50 MP |
| Diafragma hoofdcamera | f/1,8 |
| Sensorformaat hoofdcamera | Sony LYT-700C, 1/1,56 inch |
| Optische stabilisatie hoofdcamera | Ja |
| Ultragroothoekcamera | Ja |
| Resolutie ultragroothoekcamera | 13 MP |
| Afzonderlijke telecamera | Ja |
| Telecamera: resolutie en bereik | 10 MP; 3× optische vergroting; f/2,0; optische beeldstabilisatie |
| Langste afzonderlijke telelens (t.o.v. 1×) | 3 × |
| Selfiecamera | 32 MP |
| Videomogelijkheden | Hoofdcamera: 4K met 30 of Full HD met 60 beelden per seconde. Ultragroothoek: 4K of Full HD met 30 beelden per seconde. |
| Batterij en opladen | |
| Batterijcapaciteit | 5000 mAh |
| Maximaal bedraad laadvermogen van het toestel | 68 W |
| Laadtijd en gebruikte lader | Niet vermeld door de fabrikant |
| Draadloos opladen | Ja |
| Maximaal draadloos laadvermogen | 15 W |
| Draadloze laadstandaard | Qi |
| Software en verbinding | |
| Besturingssysteem | Android |
| Software bij introductie | Android 15 |
| Softwareondersteuning | Motorola noemt vier jaar Android-upgrades. De Europese ondersteuningspagina noemt beveiligingsupdates tot juni 2031; EPREL vermeldt daarnaast zeven jaar beschikbaarheid vanaf de laatste marktintroductie, zonder eindmaand. |
| Aansluiting | USB-C |
| USB-gegevensoverdracht | USB 2.0; geen rechtstreekse beeldschermuitvoer |
| Simconfiguratie | Nanosim + eSIM |
| eSIM | Ja |
| NFC | Ja |
| Wifi | 6E (2,4 / 5 / 6 GHz) |
| Bluetooth | 5.4 |
| 5G | Ja |
Wat betekenen deze specificaties?
Van nits en pixels tot opslag en opladen: hieronder lees je wat de begrippen betekenen en wanneer je er iets van merkt.
Ontwerp
- Uitvoering
- Een gewone telefoon heeft één vaste behuizing. Een Fold klap je open tot een breder scherm, bijvoorbeeld voor twee apps naast elkaar. Een Flip vouw je juist dubbel om hem kleiner op te bergen.
- Hoogte (gesloten bij vouwbaar)
- De afstand van de bovenkant tot de onderkant van de telefoon. Een hoog toestel steekt verder uit je broekzak. Bij vouwtelefoons noemen we hier de hoogte als de telefoon dicht is.
- Breedte (gesloten bij vouwbaar)
- De afstand tussen de linker- en rechterrand. Dit bepaalt mede hoe ver je vingers om de telefoon moeten reiken. Een hoes maakt het toestel nog iets breder.
- Dikte (gesloten bij vouwbaar)
- Hoe dik de behuizing is. Een uitstekende camera kan extra ruimte innemen; die telt niet bij iedere fabrikant mee in de opgegeven dikte. Een vouwtelefoon meten we hier dichtgeklapt.
- Gewicht zonder hoes
- Het gewicht van de telefoon zonder hoes. Een verschil van enkele grammen merk je meestal minder dan een verschil van enkele tientallen grammen, vooral als je lang leest of videobelt.
- Materiaal
- Waarvan de behuizing is gemaakt, zoals glas, kunststof of aluminium. Het materiaal beïnvloedt het gewicht en hoe de telefoon aanvoelt. Een glazen achterkant kan breken bij een val, ook als de rand van metaal is.
- Bescherming tegen stof en water
- Een IP-code beschrijft geteste bescherming tegen stof en water. Het eerste cijfer gaat over stof: 6 betekent stofdicht. Het tweede gaat over water: 4 betreft spatwater, 7 tijdelijk onderdompelen en 8 onderdompelen volgens de voorwaarden van de fabrikant. Een 9 betreft waterstralen en vervangt een 8 niet. Bescherming kan door slijtage afnemen; de code is geen garantie tegen iedere vorm van waterschade.
- Batterij eenvoudig zelf te verwisselen
- Bij “ja” kun je de batterij zelf verwisselen zonder de telefoon als reparatie open te maken. Bij “nee” is vervanging vaak nog wel mogelijk, maar moet een reparateur bijvoorbeeld de gelijmde behuizing openen.
Scherm
- Schermdiagonaal (binnen bij vouwbaar)
- De schermmaat wordt schuin gemeten, van de ene hoek naar de tegenoverliggende hoek. Eén inch is 2,54 centimeter. Twee schermen van dezelfde maat kunnen anders gevormd zijn; bekijk daarom ook de breedte van de telefoon.
- Buitenscherm
- Het scherm aan de buitenkant van een vouwtelefoon. Daarop kun je informatie bekijken zonder de telefoon open te klappen. Welke apps erop werken, verschilt per model.
- Schermtechniek
- Bij OLED geven de beeldpunten zelf licht. Zwarte beeldpunten kunnen uit blijven, waardoor zwart diep oogt. AMOLED is een veelgebruikte uitvoering van OLED. LTPO beschrijft de aansturing: het scherm kan heel weinig verversen wanneer het beeld stil staat. Een LCD gebruikt achtergrondverlichting.
- Resolutie
- Het aantal beeldpunten in de breedte en hoogte, bijvoorbeeld 1080 × 2400. Die kleine punten vormen samen de tekst en afbeeldingen. Meer punten kunnen meer detail tonen, maar de scherpte hangt ook af van hoe groot het scherm is.
- Pixeldichtheid
- Ppi staat voor pixels per inch: hoeveel beeldpunten in een stukje scherm van 2,54 centimeter passen. Hoe dichter de punten op elkaar zitten, hoe moeilijker je ze afzonderlijk ziet. Op een telefoonscherm ziet tekst rond 400 ppi er bij een gewone kijkafstand doorgaans al scherp uit; een hoger getal is niet voor iedereen zichtbaar beter.
- Maximale verversingssnelheid bij normaal gebruik
- Hoe vaak het scherm het beeld per seconde kan verversen. De eenheid is hertz, afgekort Hz. Bij 120 Hz kan dat 120 keer per seconde. Daardoor kan scrollen vloeiender ogen dan bij 60 Hz. Een game moet zelf ook genoeg nieuwe beelden maken om die extra verversingen te benutten.
- Always-on display
- De tijd of meldingen blijven zichtbaar terwijl je de telefoon niet gebruikt. Zo hoef je hem niet steeds te ontgrendelen. Sommige modellen tonen dit alleen kort na aanraken; dat vermelden we dan in de tabel.
- HDR-scherm
- HDR helpt om heldere en donkere delen van een foto of video tegelijk met meer detail te tonen, bijvoorbeeld een felle lucht boven een schaduwrijke straat. Zowel het scherm als de video en de gebruikte app moeten de betreffende HDR-weergave ondersteunen.
- Maximale standaardhelderheid (fabrikant)
- Helderheid is de hoeveelheid licht die het scherm uitstraalt. We drukken dit uit in nits: een hoger getal betekent meer licht. Deze regel gaat over de door de fabrikant opgegeven standaardhelderheid. Dat is niet altijd hetzelfde als de hoogste helderheid die buiten automatisch beschikbaar komt.
- Helderheid in buitenstand (fabrikant)
- In fel omgevingslicht kan een telefoon de schermhelderheid tijdelijk extra verhogen, zodat tekst beter zichtbaar blijft. Dit werkt vaak alleen met automatische helderheid. Ook spiegelingen en de temperatuur van de telefoon beïnvloeden wat je buiten kunt lezen.
- Helderheid bij HDR (fabrikant)
- De helderheid die de fabrikant opgeeft voor HDR-beelden. Vooral lichte delen, zoals een lamp of zon, kunnen extra fel worden. Het hele scherm is dan niet noodzakelijk zo helder.
- Piekhelderheid (fabrikant)
- De hoogste helderheid onder de testvoorwaarden van de fabrikant, vaak op een klein stukje scherm en voor korte tijd. Een piek van 3.000 nits betekent dus niet dat een hele webpagina steeds zo fel wordt. Voor gebruik buiten zijn metingen met een groter helder beeldvlak nuttiger.
Prestaties en opslag
- Processor
- De processor voert de opdrachten van apps uit; de bijbehorende grafische chip tekent onder meer gamebeelden. Snelle chips helpen bij zware games en videobewerking. Voor berichten lezen en bellen is meestal veel minder rekenkracht nodig. Koeling en software beïnvloeden hoe snel een telefoon blijft werken.
- Fysiek werkgeheugen
- Het werkgeheugen bewaart tijdelijk de apps en gegevens die de telefoon op dat moment gebruikt. Meer werkgeheugen kan helpen om tussen meerdere zware apps te wisselen. Dit is iets anders dan opslag voor foto’s. We noemen fysiek geheugen; ruimte die met software uit de opslag wordt geleend telt niet als extra fysiek werkgeheugen.
- Opslagvarianten
- De ruimte voor apps, foto’s, video’s en bestanden. GB betekent gigabyte; TB is terabyte. Bij 256 GB heb je ongeveer tweemaal zoveel opgegeven ruimte als bij 128 GB. Android of iOS en meegeleverde apps gebruiken een deel daarvan. Kies meer ruimte als je veel filmt of grote games bewaart.
- Opslag uitbreidbaar met geheugenkaart
- Met een geheugenkaart kun je extra bestanden bewaren als de telefoon daarvoor een kaartslot heeft. Dat maakt het werkgeheugen niet groter en niet iedere app kan op de kaart staan. Soms gebruikt de geheugenkaart de plaats van een tweede simkaart.
Camera
- Hoofdcamera
- De camera waarmee je meestal fotografeert zonder in te zoomen. MP betekent megapixel: één miljoen beeldpunten. Meer megapixels kunnen extra detail mogelijk maken, maar licht, lens en beeldverwerking bepalen mede hoe goed de foto wordt.
- Diafragma hoofdcamera
- Het diafragma is de opening waardoor licht de camera binnenkomt. Het f-getal beschrijft die opening in verhouding tot de lens. Bij een vergelijkbare lens laat f/1,8 meer licht door dan f/2,4. Het getal alleen zegt niet welke complete camera de beste foto maakt.
- Sensorformaat hoofdcamera
- De beeldsensor vangt het licht op. Een grotere sensor kan, bij vergelijkbare techniek, helpen bij weinig licht. De inch-notatie is een historische maataanduiding en geen rechtstreeks op te meten diagonaal. Binnen deze notatie is 1/1,3 inch groter dan 1/2 inch.
- Optische stabilisatie hoofdcamera
- Bij optische beeldstabilisatie beweegt een onderdeel van de camera mee om kleine trillingen van je hand te compenseren. Dat helpt bij foto’s met weinig licht en rustiger video. Het houdt een bewegend kind of huisdier niet stil.
- Ultragroothoekcamera
- Een camera die een groter deel van de omgeving vastlegt dan de hoofdcamera. Handig voor een groep mensen of een kleine kamer wanneer je niet verder achteruit kunt.
- Resolutie ultragroothoekcamera
- Het aantal megapixels van de ultragroothoekcamera. Dat zegt hoeveel beeldpunten de sensor heeft. Voor de kwaliteit telt ook of details aan de randen scherp blijven en hoe de camera bij weinig licht presteert.
- Afzonderlijke telecamera
- Een aparte camera waarmee onderwerpen verder weg groter in beeld komen. Dat kan meer detail opleveren dan alleen een stukje van de hoofdfoto uitvergroten. Het bereik en de kwaliteit verschillen per telecamera.
- Telecamera: resolutie en bereik
- Hier staan de afzonderlijke telecamera’s en hun vergroting. Sommige telefoons hebben er twee, bijvoorbeeld voor 3× en 5×. Meerdere camera’s betekenen niet dat alle tussenliggende zoomstanden volledig optisch zijn.
- Langste afzonderlijke telelens (t.o.v. 1×)
- De vergroting ten opzichte van de gewone 1× camera. Met een 5× telelens komt een onderwerp sterker vergroot in beeld dan met een 2× lens. Een hoog digitaal zoomgetal betekent dat de telefoon verder uitsnijdt en rekent; het is geen extra lens.
- Selfiecamera
- De camera aan de voorkant gebruik je voor selfies en videobellen. Naast het aantal megapixels zijn de beeldhoek en scherpstelling nuttig: een brede beeldhoek helpt bij groepen, autofocus stelt opnieuw scherp als je afstand verandert.
- Videomogelijkheden
- 4K en 1080p beschrijven hoeveel detail een video kan bevatten. Beelden per seconde, ook fps genoemd, beschrijven hoe vaak een nieuw videobeeld wordt opgenomen. 60 beelden per seconde kunnen beweging vloeiender tonen dan 30. Niet iedere camera ondersteunt dezelfde standen; 4K-bestanden nemen ook meer ruimte in.
Batterij en opladen
- Batterijcapaciteit
- De batterijcapaciteit wordt uitgedrukt in milliampère-uur, afgekort mAh. Bij vergelijkbare batterijen betekent meer mAh een grotere voorraad elektrische lading. Hoe lang je daarmee doet, hangt ook af van het verbruik van scherm, processor en apps. Een grotere batterij betekent daarom niet automatisch een langere gebruiksduur.
- Maximaal bedraad laadvermogen van het toestel
- Watt, afgekort W, geeft het laadvermogen aan. Meer vermogen kan helpen om sneller te laden, maar de telefoon gebruikt dat maximum niet de hele laadbeurt. Ook de lader, kabel, temperatuur en grootte van de batterij tellen mee. Kijk voor de wachttijd naar een gemeten laadtijd.
- Laadtijd en gebruikte lader
- Hoe lang het opladen duurde en tot welk percentage. Een tijd tot 50% is niet de helft van de tijd tot helemaal vol: de laatste procenten gaan doorgaans langzamer. De gebruikte lader en de herkomst van de meting staan erbij.
- Video afspelen (Apple-test; geen algemene accuduur)
- Apple meet hoeveel uur de telefoon een video kan afspelen onder zijn testvoorwaarden. Dit is geen voorspelling voor een dag met navigatie, foto’s en bellen. Vergelijk dit cijfer alleen met dezelfde soort Apple-test.
- Draadloos opladen
- Je laadt op door de telefoon op een geschikte laadmat of houder te leggen. Je hoeft dan geen kabel in de telefoon te steken; de lader zelf heeft wel stroom nodig. Een dikke of ongeschikte hoes kan het laden belemmeren.
- Maximaal draadloos laadvermogen
- Het hoogste draadloze laadvermogen dat met geschikte accessoires mogelijk is. Daarvoor is vaak een specifieke laadmat en voeding nodig. Een gewone draadloze lader kan langzamer laden.
- Draadloze laadstandaard
- Qi is een standaard voor draadloos laden. Qi2 gebruikt onder meer magnetische uitlijning, zodat telefoon en lader goed op elkaar liggen. MagSafe is Apples magnetische systeem; Pixelsnap is Googles naam voor zijn magnetische accessoires. Het laadvermogen blijft afhankelijk van telefoon én lader.
Software en verbinding
- Besturingssysteem
- Het besturingssysteem regelt de bediening en voert apps uit. iPhones gebruiken iOS; de meeste andere smartphones Android. Merken voegen bij Android hun eigen uiterlijk en functies toe, bijvoorbeeld Samsung One UI of Nothing OS.
- Software bij introductie
- De software waarmee het model oorspronkelijk werd uitgebracht. Een toestel dat je nu koopt kan na het installeren van updates een nieuwere versie hebben. Dit veld beschrijft dus niet automatisch de huidige software.
- Softwareondersteuning
- Android- of iOS-updates kunnen nieuwe functies brengen. Beveiligingsupdates verhelpen kwetsbaarheden. Een toegezegde periode begint doorgaans bij de introductie van het model en niet wanneer jij het koopt. Een genoemde einddatum maakt duidelijk hoeveel ondersteuning nog resteert.
- Aansluiting
- De aansluiting voor opladen en bijvoorbeeld een kabel naar je computer. USB-C beschrijft de vorm van de stekker, niet de snelheid. Twee telefoons met USB-C kunnen dus heel verschillend snel bestanden overzetten.
- USB-gegevensoverdracht
- De USB-versie geeft aan welke gegevensoverdracht mogelijk is. USB 3 kan grote bestanden sneller overzetten dan USB 2 als de telefoon, kabel en computer die snelheid ondersteunen. Beeld naar een extern scherm sturen is een aparte functie en volgt niet automatisch uit de USB-versie.
- Simconfiguratie
- Welke simkaarten je kunt gebruiken. Een nanosim is het kleine fysieke kaartje; een eSIM activeer je digitaal. Twee simkaarten zijn handig voor bijvoorbeeld werk en privé. Dat betekent niet automatisch dat je op beide tegelijk kunt bellen.
- eSIM
- Een digitale simkaart die je in de telefoon activeert, vaak met een QR-code. Je hebt dan geen plastic kaartje nodig. Zowel de telefoon als je aanbieder moeten eSIM ondersteunen.
- NFC
- Een draadloze verbinding voor heel korte afstand. Hiermee kun je bijvoorbeeld contactloos betalen door de telefoon bij een betaalterminal te houden. Voor betalen heb je ook een ondersteunde betaalapp en bank nodig.
- Wifi
- De draadloze verbinding met bijvoorbeeld je router thuis. Nieuwere wifi-versies kunnen sneller werken of meer apparaten tegelijk ondersteunen. Je router en omgeving bepalen mede wat je daarvan merkt. Wifi 6E voegt onder meer de 6GHz-band toe; die is niet met iedere router beschikbaar.
- Bluetooth
- De draadloze verbinding met apparaten dichtbij, zoals oordopjes, een horloge of een autosysteem. Een nieuwere versie maakt niet automatisch iedere functie beschikbaar: telefoon en accessoire moeten die allebei ondersteunen.
- 5G
- 5G is een generatie van mobiele netwerken waarmee je buiten wifi kunt internetten. Het kan hogere snelheden bieden dan 4G, maar dekking, drukte en je locatie bepalen de werkelijke snelheid.
Welke andere telefoons passen bij je wensen?
- Motorola edge 60: Groter scherm, 512 GB opslag en een geheugenkaartslot. Geen draadloos laden en beveiligingsupdates tot maart 2029.
- Samsung Galaxy A56 5G: Groter scherm en beveiliging tot maart 2032. Breder en zwaarder, zonder aparte zoomcamera of draadloos laden.
- Google Pixel 9a: Updates tot april 2032 en 4K/60-video met de hoofdcamera. Geen aparte zoomcamera en langzaam volledig opladen.
- Nothing Phone (3a): Meer schermruimte en vlotte gewone apps in de gebruikstest. Breder en zwaarder, zonder draadloos laden of eSIM.
Wat kost de Motorola edge 60 neo?
Hieronder staan prijzen voor nieuwe, losse telefoons bij Nederlandse winkels, per opslagruimte. De controledatum staat bij elke prijs. Bedragen zijn inclusief btw en exclusief eventuele bezorgkosten; de prijzen worden niet live bijgewerkt.
256 GB opslag · 8 GB werkgeheugen — vanaf € 279,00
- BelsimpelMotorola edge 60 neo 256 GB roodGecontroleerd 11 oktober 2026Op voorraad; volgende dag leverbaar bij controle€ 279,00
- bolVerkoop door MaxBlMotorola edge 60 neo 256 GB roodGecontroleerd 11 oktober 2026Levering uiterlijk 22 oktober bij controle€ 285,00
- LenovoMotorola edge 60 neo 256 GB lichtblauwGecontroleerd 11 oktober 2026Verzendklaar; verwachte levering 13 oktober bij controlePrijs vóór kortingscode. Op 11 oktober adverteerde Lenovo € 250 met de code SEPTEMBER26. De actie is tijdelijk; controleer vóór betaling of de code nog geldig is en de korting wordt toegepast.€ 350,00
Gemiddelde van deze 3 prijzen: € 304,67.
Vergelijk uitvoeringen met dezelfde opslagruimte én hetzelfde werkgeheugen. De kleur staat erbij, omdat een andere kleur meer of minder kan kosten. Een gemiddelde tonen we alleen voor vergelijkbare uitvoeringen die op dezelfde dag zijn gecontroleerd. Abonnementen, inruilkortingen, refurbished toestellen en verplichte bundels tellen niet mee. Meer over onze prijsvergelijking.
Wat vinden gebruikers van de Motorola edge 60 neo?
Hier zie je de beoordelingen van gebruikers bij verschillende winkels. De datum geeft aan wanneer we het cijfer en het aantal beoordelingen hebben gecontroleerd. Winkels kunnen reviews van verschillende kleuren en opslaguitvoeringen samenvoegen. Daarom tonen we de winkels apart, zonder gezamenlijk cijfer.
Motorola edge 60 neo
Een totaalcijfer laat niet zien welk onderdeel gebruikers goed of minder goed vinden. Je kunt er bijvoorbeeld niet uit afleiden hoeveel mensen tevreden zijn over de camera.
Bronnen bij dit artikel
De specificaties en gebruikte praktijktests staan hieronder vermeld. We hebben de telefoons niet zelf getest. Winkelprijzen en gebruikersbeoordelingen hebben hun eigen datum bij het overzicht.
Motorola edge 60 neo: onderzoek en specificaties
- Kleiner en lichter zonder te hoeven vouwen: Motorola Nederland: Edge 60 neo-specificaties en Notebookcheck: Europese Edge 60 neo-praktijktest.
- Een scherp scherm dat ook buiten bruikbaar blijft: Motorola Nederland: Edge 60 neo-specificaties en Notebookcheck: Europese Edge 60 neo-praktijktest en Batista70: Edge 60 neo-gebruikstest en always-on display.
- De gewone camera en zoomlens zijn de sterkste combinatie: Motorola Nederland: Edge 60 neo-specificaties en Notebookcheck: Europese Edge 60 neo-praktijktest en Batista70: Edge 60 neo-gebruikstest en always-on display.
- 4K-video vraagt een keuze tussen detail en beweging: Motorola Nederland: Edge 60 neo-specificaties en Lenovo Nederland: technische gegevens Edge 60 neo.
- Lange batterijduur in de Europese wifi-test: Motorola Nederland: Edge 60 neo-specificaties en Notebookcheck: Europese Edge 60 neo-praktijktest en Lenovo Nederland: technische gegevens Edge 60 neo en EU-productregister: Edge 60 neo XT2509-1.
- Snel bedraad laden en een laadmat gebruiken: Motorola Nederland: Edge 60 neo-specificaties en Notebookcheck: Europese Edge 60 neo-praktijktest en Lenovo Nederland: technische gegevens Edge 60 neo.
- De snelheid is de belangrijkste reden om verder te vergelijken: Motorola Nederland: Edge 60 neo-specificaties en Notebookcheck: Europese Edge 60 neo-praktijktest en Batista70: Edge 60 neo-gebruikstest en always-on display en Lenovo Nederland: technische gegevens Edge 60 neo.
- Langere ondersteuning dan bij de gewone Edge 60: Motorola Nederland: Edge 60 neo-specificaties en Motorola Europa: beveiligingsupdates Edge 60 neo en EU-productregister: Edge 60 neo XT2509-1.
Nederlandse fabrikantgegevens, oorspronkelijke Europese reviews, handleidingen en modelspecifieke ondersteuning gelezen. Geen eigen fysieke test.
Geraadpleegd op 11 oktober 2026.
De praktijktests zijn uitgevoerd door de genoemde publicaties. Hun uitkomsten gelden voor de geteste uitvoering, software en omstandigheden. Lees hoe ons advies tot stand komt.
Artikel bijgewerkt op 11 oktober 2026. Een fout gezien? Zo geef je een correctie door.



