De keuze in het kort

realme 16 of POCO M8: welke past bij jou?

Kies de POCO M8 als je een groot scherm in een lichte telefoon wilt, 4K-video gebruikt en zeker wilt weten dat je 4 grote Android-upgrades krijgt. Heb je eSIM of uitgebreidere waterbescherming nodig, of wil je een grotere batterij, kies dan de realme 16. Een aparte telecamera of sterke avondfoto’s krijg je bij geen van beide. Leg de prijzen hieronder het best naast elkaar bij 256 GB.

Waar ze verschillen

Waar ze verschillen
Eigenschaprealme 16 5GPOCO M8 5G
Schermdiagonaal6,57 inch6,77 inch
Batterijcapaciteit6.550 mAh5.520 mAh
Stof en waterIP66 / IP68 / IP69 / IP69KVoordeel: getest op zwaardere omstandighedenIP65
Updates totmaart 2032Voordeel: langer beveiligingsupdatesjanuari 2032
Grootste opslag256 GB512 GBVoordeel: meer opslag mogelijk

Prijs: Bij 256 GB is de POCO M8 op 16 oktober € 149 goedkoper dan de realme 16.

realme 16 5G: € 349 bij Belsimpel (16 oktober 2026) · POCO M8 5G: € 199,90 bij Xiaomi Nederland (16 oktober 2026). Nieuwe, losse toestellen. We controleren prijzen met de hand. Ze kunnen inmiddels anders zijn.

realme 16 5G

Heeft eSIM, uitgebreidere waterbescherming en een grotere batterij.

    POCO M8 5G

    Is lichter, heeft een groter scherm en filmt in 4K.

      Formaat en scherm: de POCO M8 heeft het grotere scherm en is toch lichter

      De POCO M8 heeft een scherm van 6,77 inch en weegt 178 gram. De realme heeft een scherm van 6,57 inch en weegt ongeveer 183 gram. In breedte schelen ze nauwelijks, 75,42 mm tegen 75,13 mm, en omdat de realme vooral korter is, is het verschil in duimbereik kleiner dan de schermmaten doen vermoeden.

      Beide hebben een AMOLED-scherm met diep zwart dat tot 120 keer per seconde (120 Hz) ververst. De realme heeft een vlak scherm, de M8 gebogen randen, en voor een vlak scherm is meestal makkelijker een goed passende glazen beschermer te vinden. HDR-video wordt op geen van beide ondersteund, volgens GSMArena niet op de M8 en volgens Telepolis niet op de realme.

      eSIM en water: alleen de realme heeft eSIM en uitgebreidere waterbescherming

      Alleen de realme ondersteunt eSIM, naast fysieke simkaarten. De M8 werkt met nanosimkaarten. Dat is handig als je een digitaal reisprofiel wilt toevoegen of al een eSIM gebruikt. Bellen en internetten lukt op beide met een gewone simkaart.

      De M8 heeft IP65, voor stof en waterstralen. De realme noemt daarnaast tests voor onderdompeling en krachtigere waterstralen. Dat helpt bij een ongelukje met water, al blijft zwemmen ook met de realme een risico.

      Camera en video: alleen de M8 filmt in 4K, de realme in Full HD met 60 fps

      Beide hebben een hoofdcamera van 50 megapixels zonder optische stabilisatie, en geen van beide heeft een ultragroothoekcamera of telecamera. Inzoomen vergroot een uitsnede van dezelfde opname. De realme heeft een selfiecamera van 50 MP, de M8 een van 20 MP.

      Alleen de M8 filmt met de hoofdcamera in 4K, met 30 beelden per seconde (30 fps). In die stand ontbreekt elektronische stabilisatie. Wil je rustiger beeld, kies dan Full HD met 30 fps, want daar werkt de stabilisatie wel. De realme stopt bij Full HD, maar filmt daarin met 60 fps: je kiest tussen meer detail en vloeiendere beweging.

      Snelheid en opslag: beide hebben 8 GB werkgeheugen en een geheugenkaartslot

      De M8 heeft een Snapdragon 6 Gen 3 en de realme een Dimensity 6400 Turbo. De M8 is de krachtigere van de twee: in de processorranglijst van GSMArena, met medianen uit eigen reviews, haalt de Snapdragon 6 Gen 3 in de rekentest Geekbench 6 met alle kernen 2.908 punten, de gewone Dimensity 6400 2.200. De Turbo-versie staat daar niet apart in. Zware games draaien op beide met lagere instellingen, en bij de realme zag Telepolis af en toe vertraging.

      Beide hebben 8 GB werkgeheugen. De realme heeft 256 GB opslag, de M8 is er ook met 512 GB. In allebei past een microSD-kaart, die de plek van de tweede fysieke simkaart inneemt. Dankzij eSIM houd je bij de realme met een kaart toch twee nummers, bij de M8 gebruik je met een kaart maar één nummer.

      Batterij en laden: de realme heeft de grotere batterij, beide laden met 45 W

      De realme heeft 6.550 mAh en de M8 5.520 mAh. Hoe lang een telefoon het volhoudt, hangt ook af van scherm en processor. Hardware Upgrade mat de realme in een gemengde test, GSMArena de M8 in een eigen testmix, en de uren uit die twee tests zijn niet te vergelijken.

      Beide laden met maximaal 45 W via de kabel, de realme met een PPS-lader en de M8 met HyperCharge, en geen van beide kan draadloos laden. GSMArena had met passende Xiaomi-apparatuur 61 minuten nodig om de M8 vol te krijgen, terwijl Hardware Upgrade bij de realme 50% na 39 minuten en een volle batterij binnen 90 minuten mat. De adapters verschilden, en alleen een lader met het juiste protocol haalt de volle snelheid.

      Updates: de M8 krijgt 4 Android-upgrades, voor de realme staat het aantal niet vast

      Voor de M8 zijn 4 grote Android-upgrades vanaf Android 15 en beveiligingsupdates tot 8 januari 2032 toegezegd. De realme begon met Android 16 en krijgt volgens zijn Britse beveiligingspagina updates tot maart 2032, ongeveer 2 maanden langer. Hoeveel grote Android-upgrades hij voor Nederland krijgt, is niet bevestigd, maar bij aankoop in oktober 2026 blijft bij beide ruim 5 jaar beveiliging over.

      Stap je over van de realme naar de M8, dan ruil je eSIM, waterbescherming en een grotere batterij voor 4K-video, een groter scherm in een lichter toestel en een vastgelegd aantal upgrades. Werkt je huidige telefoon goed en mis je geen van die functies, dan loont overstappen weinig.

      Alle specificaties naast elkaar

      Rijen met het label verschil verschillen tussen de toestellen. Een ontbrekend gegeven telt niet als verschil. In de tabel staat dan waarom het ontbreekt.

      Specificaties van realme 16 5G, POCO M8 5G
      EigenschapGestileerde illustratie van realme 16 5Grealme 16 5GGestileerde illustratie van POCO M8 5GPOCO M8 5G
      Ontwerp
      UitvoeringNiet-vouwbaarNiet-vouwbaar
      Hoogte verschil158,3 mm164 mm
      Breedte verschil75,13 mm75,42 mm
      Dikte verschil8,1 mm7,35 mm
      Gewicht zonder hoes verschil183 g178 g
      Materiaal verschilKunststof frame en achterkant, DT Star D+-glas vooropKunststof frame en achterkant, glazen voorkant
      Bescherming tegen stof en water verschilIP66 / IP68 / IP69 / IP69KIP65
      Batterij eenvoudig zelf te verwisselenNee, vervangen gaat via een reparatieNee, vervangen gaat via een reparatie
      Scherm
      Schermdiagonaal verschil6,57 inch6,77 inch
      Schermtechniek verschilVlak AMOLED-scherm, tot 120 HzAMOLED (30, 60, 90 of 120 Hz)
      Resolutie verschil2372 × 10802392 × 1080
      Pixeldichtheid verschil397 ppi388 ppi
      Maximale verversingssnelheid bij normaal gebruik120 Hz120 Hz
      Always-on display verschilTijd en meldingen kunnen na aanraken kort verschijnen. Niet voortdurend.Klok maximaal tien seconden zichtbaar na aanraken in de onderzochte software. Niet permanent
      HDR-schermNeeNee
      Maximale standaardhelderheid (fabrikant) verschil1000 nits800 nits
      Helderheid in buitenstand (fabrikant) verschil1400 nits1500 nits
      Helderheid bij HDR (fabrikant)Niet vermeld door de fabrikantNiet vermeld door de fabrikant
      Piekhelderheid (fabrikant) verschil4200 nits3200 nits
      Prestaties en opslag
      Processor verschilMediaTek Dimensity 6400 TurboSnapdragon 6 Gen 3
      Fysiek werkgeheugen8 GB8 GB
      Opslagvarianten verschil256 GB256 GB / 512 GB
      Opslag uitbreidbaar met geheugenkaartJaJa
      Camera
      Hoofdcamera50 MP50 MP
      Diafragma hoofdcameraf/1,8f/1,8
      Camerasensor en formaat verschilSony IMX8521/2,88 inch
      Optische stabilisatie hoofdcameraNeeNee
      UltragroothoekcameraNeeNee
      Afzonderlijke telecameraNeeNee
      Selfiecamera verschil50 MP20 MP
      Videomogelijkheden verschilHoofd- en selfiecamera: Full HD met maximaal 60 beelden per seconde, geen 4KHoofdcamera: 4K/30 zonder elektronische stabilisatie, of 1080p/30 met stabilisatie, voorcamera: 1080p/30
      Batterij en opladen
      Batterijcapaciteit verschil6550 mAh5520 mAh
      Maximaal bedraad laadvermogen van het toestel45 W45 W
      Laadtijd en gebruikte lader verschil50% na 39 minuten en vol binnen 90 minuten in de Hardware Upgrade-test, het adaptermodel is niet vermeld.Vol in 61 minuten, 63% na 30 minuten (GSMArena, 45W Xiaomi HyperCharge)
      Draadloos opladenNeeNee
      Software en verbinding
      Besturingssysteem verschilAndroidAndroid / Xiaomi HyperOS
      Software bij introductie verschilAndroid 16Android 15 / HyperOS 2
      In Nederland verkrijgbaar sinds verschilmaart 2026januari 2026
      Softwareondersteuning verschilDe Britse fabrikantpagina noemt 1 maart 2032 voor beveiligingsupdates. De lijst voor zakelijk gecertificeerde telefoons noemt februari 2032 en Android 17. Het totale aantal Android-upgrades voor de Nederlandse uitvoering is niet bevestigd.4 grote Android-upgrades vanaf Android 15. Het Xiaomi Security Center noemt 8 januari 2032 als einde van de beveiligingsupdates.
      Beveiligingsupdates tot (fabrikant) verschilmaart 2032januari 2032
      AansluitingUSB-CUSB-C
      3,5-mm-koptelefoonaansluitingNeeNee
      USB-gegevensoverdrachtUSB 2.0USB 2.0
      Simconfiguratie verschilTwee nanosimkaarten of nanosim + microSD, eSIM wordt ondersteundTwee nanosimkaarten, of nanosim + microSD
      eSIM verschilJaNee
      NFCJaJa
      Wifi verschil5 (2,4 / 5 GHz)5 (2,4 en 5 GHz)
      Bluetooth verschil5.35.1
      5GJaJa
      EU-energielabel
      EU-energieklasseNiet vermeld door de fabrikantNiet vermeld door de fabrikant
      Accuduur per laadcyclus (EU-test)Niet vermeld door de fabrikantNiet vermeld door de fabrikant
      Laadcycli tot 80% capaciteit (EU-opgave)Niet vermeld door de fabrikantNiet vermeld door de fabrikant
      Repareerbaarheidsklasse (EU)Niet vermeld door de fabrikantNiet vermeld door de fabrikant
      Valbestendigheidsklasse (EU)Niet vermeld door de fabrikantNiet vermeld door de fabrikant

      Formaat op schaal

      De realme 16 5G is 5,7 mm lager dan de POCO M8 5G.

      realme 16 5G75,13 × 158,3 mmPOCO M8 5G75,42 × 164 mm
      • realme 16 5G: 75,13 × 158,3 mm
      • POCO M8 5G: 75,42 × 164 mm
      Schematisch, zonder camerabult. Op basis van hoogte en breedte volgens de fabrikant. Bij vouwtelefoons is dat de maat als hij dicht is. De verhoudingen kloppen, de afmeting op je scherm niet.

      Begrippen bij deze vergelijking

      Piekhelderheid (fabrikant)
      De hoogste helderheid die de fabrikant noemt, meestal voor een klein deel van het scherm en korte tijd.
      Bescherming tegen stof en water (IP-code)
      Een code van twee cijfers die zegt hoe goed de telefoon in een test bestand was tegen stof en water.
      eSIM
      Een digitale simkaart die je in de telefoon activeert in plaats van een kaartje in een lade.
      Beveiligingsupdates tot (fabrikant)
      De laatste maand waarin de fabrikant volgens zijn eigen opgave nog beveiligingsupdates belooft.
      Camerasensor en sensorformaat
      Het onderdeel dat het licht opvangt, en hoe groot het is.

      Alle begrippen uitgelegd

      Wat zeggen reviewers?

      Cijfers van onafhankelijke testers. We tonen ze naast elkaar en rekenen ze niet om.

      POCO M8 5G

      • 5 / 10ID.nl reviewEindoordeel · gepubliceerd 27 februari 2026
      • 76 / 100Notebookcheck reviewEindoordeel · gepubliceerd 20 februari 2026

      Wat kosten deze telefoons?

      Dit zijn prijzen van nieuwe, losse telefoons bij Nederlandse winkels, per opslagruimte. Bij elke prijs staat de datum waarop we hem controleerden. Bedragen zijn inclusief btw en zonder bezorgkosten. We werken ze bij met de hand, niet live.

      realme 16 5G

      256 GB opslag · 8 GB werkgeheugen: vanaf € 349,00
      • Belsimpelrealme 16 5G 256 GB ZwartGecontroleerd 16 oktober 2026Op voorraad, volgende dag in huis bij controle (bij controle)
        € 349,00
      • Proshoprealme 16 5G 256 GB ZwartGecontroleerd 16 oktober 2026Op voorraad, 15+ stuks, levertijd 2-3 werkdagen (bij controle)
        € 349,00

      Gemiddelde van deze 2 prijzen: € 349,00.

      POCO M8 5G

      256 GB opslag · 8 GB werkgeheugen: vanaf € 199,90
      • Xiaomi NederlandPOCO M8 5G 256 GB ZwartGecontroleerd 16 oktober 2026Bestelbaar, levering verwacht binnen 2-5 werkdagen (bij controle)
        € 199,90
      • bolVerkoop door Xiaomi NetherlandPOCO M8 5G 256 GB ZwartGecontroleerd 16 oktober 2026Bestelbaar, uiterlijk 23 oktober in huis bij controle (bij controle)
        € 199,90

      Gemiddelde van deze 2 prijzen: € 199,90.

      512 GB opslag · 8 GB werkgeheugen: vanaf € 219,00
      • bolVerkoop door Xiaomi NetherlandPOCO M8 5G 512 GB ZwartGecontroleerd 16 oktober 2026Bestelbaar, uiterlijk 23 oktober in huis bij controle (bij controle)
        € 219,00
      • Xiaomi NederlandPOCO M8 5G 512 GB ZwartGecontroleerd 16 oktober 2026Bestelbaar, levering verwacht binnen 2-5 werkdagen (bij controle)
        € 219,90

      Gemiddelde van deze 2 prijzen: € 219,45.

      Vergelijk uitvoeringen met dezelfde opslagruimte én hetzelfde werkgeheugen. De kleur staat erbij, omdat een andere kleur meer of minder kan kosten. Een gemiddelde tonen we alleen voor vergelijkbare uitvoeringen die op dezelfde dag zijn gecontroleerd. Abonnementen, inruilkortingen, refurbished toestellen en verplichte bundels tellen niet mee. Meer over onze prijsvergelijking.

      Bronnen bij dit artikel

      De specificaties en gebruikte praktijktests staan hieronder vermeld. We hebben de telefoons niet zelf getest. Winkelprijzen en gebruikersbeoordelingen hebben hun eigen datum bij het overzicht.

      realme 16 5G: onderzoek en specificaties

      Primaire Europese specificaties en oorspronkelijke reviews gelezen. Regionale verschillen bij de bevindingen vermeld. Geen eigen fysieke toesteltest.

      Geraadpleegd op 11 oktober 2026.

      POCO M8 5G: onderzoek en specificaties

      Nederlandse documentatie, officieel beveiligingsregister, volledige oorspronkelijke GSMArena-reviewhoofdstukken en aanvullend onafhankelijk onderzoek, Nederlandse voorraad gecontroleerd. Geen eigen fysieke test.

      Geraadpleegd op 9 oktober 2026.

      Specificaties en overige informatie

      De praktijktests zijn uitgevoerd door de genoemde publicaties. Hun uitkomsten gelden voor de geteste uitvoering, software en omstandigheden. Lees hoe ons advies tot stand komt.

      Artikel bijgewerkt op . Een fout gezien? Zo geef je een correctie door.